Pokud si v současné době potřebujete půjčit peníze, potom i pro vás máme dvě zprávy. První – dobrá zpráva je, že je možné v současné době vybírat z mnoha různých variant půjček. Druhou a už ne tak dobrou zprávou je, že si musíte dát obrovský pozor na to, od koho a hlavně za jakých podmínek si peníze půjčujete. Ne všichni poskytovatelé půjček totiž nabízí výhodné podmínky a férové jednání. Představíme si nejběžnější typy půjček a podíváme se také na to, na co byste si měli dát při zřizování půjčky pozor.

Půjčky v bance – výhodné, ovšem za určitou cenu

Druhy půjček

Druhy půjček

Půjčky v bance patří stále mezi nejvyužívanější. Jedná se ve většině případů o běžné spotřebitelské úvěry. Jejich výhoda je v tom, že můžete od banky získat větší obnos peněz za poměrně slušný úrok. Platí ovšem že musíte bance dokazovat příjem a pokud máte například zápis v registru dlužníků, nemáte šanci půjčku získat. Zajímavým druhem půjčky je kontokorent. Ten nabízí banky k vedení běžného účtu. Díky němu můžete kdykoliv budete chtít čerpat do mínusu a peníze splácet. Zajímavou možností, jak sehnat peníze, jsou také kreditní karty. U nich je ale méně příjemný vysoký úrok. Asi nejvýhodnější jsou u bank speciální studentské půjčky.

Zajímavé možnosti u nebankovních institucí

Na český trh se nedávno dostaly také nebankovní instituce, které nabízejí různé druhy půjček. Půjčky u těchto institucí bývají vyřizovány i do několika hodin, od doby, kdy jste podaly žádost o půjčku. Nebankovní půjčky jsou zajímavé tím, že si můžete půjčit třeba i jen 1 000Kč. Fungují hlavně jako půjčky před výplatou a vhodné jsou i pro nezaměstnané, studenty, seniory či matky na mateřské dovolené. Při jejich zřizování instituce nenahlíží do registru a není třeba ani dokazovat příjem.

Na co si dát pozor

Pokud si berete půjčku, vždy byste ji měli mít podloženou smlouvou, a to i v případě, pokud si půjčujete od známého. Pozor si dejte na podmínky smlouvy. Definovány musí být například úroky z úvěru, den splatnosti půjčky a také sankce, které vám hrozí, pokud nebudete půjčku řádně splácet. Zejména na tyto podmínky si dejte obrovský pozor.