Půjčka od lichváře patří mezi nejméně výhodné půjčky na finančním trhu. V článku se pokusíme zaměřit právě na tento typ půjček a tyto půjčky vám blíže představíme.

Lichváři

Lichváři jsou většinou soukromé osoby, které vydělávají na tom, že poskytují lidem půjčky a úvěry za vysoký roční úrok. Lichváři se často neštítá vůbec ničemu. A upsat se lichvářovi je něco jako upsat za ďáblovy. Podmínky v úvěrových smlouvách bývají opravdu nevýhodné a přeplatíte mnohonásobně více než jste si původně půjčily. Jejich specialitou jsou také různé sankční poplatky, které dokáží půjčku prodražit obrovským způsobem. Lichváře dnes najdete v každém městě a to i v menších městech.

Proč si někdo vezme půjčku od lichváře ?

Většina lidí, kteří si půjčují peníze, tak procházejí klasickým kolečkem. Nejprve se spoléhají na bankovní půjčky, až už jim nechtějí banky schvalovat další půjčky, tak se obratí na nebankovní společnosti. Nebankovní společnosti jim určitou dobu poskytují půjčky, ale po čase už jim nebudou ochotni půjčku schválit ani u nebankovních společnosti. A to pak lidí často vrhá do rukou lichvářů. Tito lidé jsou často ochotni si půjčit doslova za jakýchkoliv podmínek. Myslí hlavně na to, aby měly peníze. Ale už neřeší jakým způsobem budou půjčku splácet. A také neřeší o kolik přeplatí za takovou půjčku. O RPSN už vůbec nemluvím.

Půjčky z šedé zóny

Půjčka od lichvářů jde bezeporu zařadit do skupiny půjček z šedé zóny. Tyto půjčky nejsou vůbec pod nijakým dohledat a nejsou tak regulovatelné. V této šedé zoně si lidé mohou vzít ty nejméně výhodné půjčky a úvěry. Hodně lidí takové půjčky doslova srazily na kolena. Bohužel stále hodně lidí vůbec nečte to co podepisují. Přitom u úvěrové smlouvy je to tak důležité!

Proč si nebrat takové půjčky

Pojďme si ještě v bodech říci, proč je dobré si nebrat půjčky od lichvářů:

  • jsou to strašně drahé půjčky
  • jsou tam dratické sankční poplatky, které mohou půjčku rapidně prodražit
  • v úvěrové smlouvě se často skrývají další nevýhodné podmínky
  • půjčování peněz od nesolidních fyzických osob či společností
  • inzerují sice jak jsou to super výhodné půjčky, ale řekl bych spíše že to jsou ultra nevýhodné půjčky
  • téměř vždy se jedná o půjčky na směnku, budete tedy ručit celým svým majetkem